Kategoria: Konstrukcje gramatyczne
Okresy warunkowe
W języku angielskim występują tzw. zdania warunkowe, w których mówimy o tym, że jeżeli dany warunek zostanie spełniony, to nastąpi jakiś skutek.
Struktura zdania warunkowego
If + warunek + rezultat
lub
Rezultat + if + warunek
Kolejność części zdania nie ma znaczenia, jeżeli jednak całe zdanie zaczyna się od części nadrzędnej, po „if” nie stawiamy przecinka.
Najczęściej występującym spójnikiem łączącym… Czytaj całość
Mowa zależna
Zastosowanie
Mowę zależną stosujemy, kiedy przekazujemy czyjąś wypowiedź pośrednio, nie cytując jej wprost.
Konstrukcja
W mowie zależnej występuje następstwo czasów, czyli cofamy się o czas do tyłu w stosunku do czasu użytego w mowie niezależnej.
Zmianie ulegają również określenia czasu w stosunku do zdania w mowie niezależnej:
now -» then
ago -» before
next -» the following, the next
today… Czytaj całość
Used to, be used to, get used to
Used to
Konstrukcję tę stosujemy mówiąc o zwyczajach, nawykach z przeszłości, które obecnie już się zmieniły. Znaczenie konstrukcji – „zwykł coś robić”.
Budowa:
Po formie „used to” stawiamy czasownik w formie podstawowej. W przeczeniu konstrukcja przyjmuje postać: didn’t use to.
Przykłady:
She used to smoke 10 cigarettes a day.
I didn’t use to sleep till ten a.m.
Be used to… Czytaj całość
Czasowniki modalne
Czasowniki modalne to odrębna grupa czasowników, które w zdaniu występują zawsze przed czasownikiem głównym. Występują one zawsze w tej samej formie. Zdania pytające z czasownikiem modalnym tworzy się poprzez inwersję, a przeczenia – dodając do czasownika modalnego słówko „not”. Najważniejsze czasowniki modalne:
Can – oznacza możliwość lub umiejętność wykonania danej czynności. Odnosi się do teraźniejszości i przyszłości. Ma też znaczenie… Czytaj całość
Inwersja stylistyczna
Inwersja stylistyczna, bardzo popularna w języku angielskim, to szyk przestawny w zdaniu. Polega na zamianie miejscami podmiotu i orzeczenia w zdaniu. Tworzymy ją, aby podkreślić nacisk na coś, oddać dramaturgię danej sytuacji. Na ogół występuje w języku pisanym i oficjalnym.
Zastosowanie
Po wyrażeniach przysłówkowych.
Inwersja występuje najczęściej przy wyrażeniach negatywnych lub traktowanych jako negatywne, ale nie tylko. Dane wyrażenie przysłówkowe… Czytaj całość
Too, either, so do I, neither do I
Too i either
Wyrażenia „too” oraz „either” oznaczają – „to”, „także”, „również”. Wstawiamy je zawsze na końcu zdania, z tym że wyrażenie „too” stosujemy w zdaniach oznajmujących i pytających, natomiast „either” wyłącznie w zdaniach przeczących.
Przykłady:
She likes my children, too.
Are you American, too?
I don’t earn much money, either.
So do I, neither do I, nor do I… Czytaj całość
Question tags
Zastosowanie Question tags:
Forma „question tags” ma postać krótkiego pytania stawianego na końcu zdania, które w tłumaczeniu zbliżone są do „nieprawdaż?”, „prawda?” Konstrukcja ta może być użyta w celu zadania pytania retorycznego, dla uzyskania potwierdzenia lub rzadziej może pełnić rolę „prawdziwego” pytania.
Konstrukcja:
Jeżeli zdanie główne jest oznajmujące, to forma „question tags” występuje jako przeczenie i odwrotnie – jeżeli zdanie… Czytaj całość
Would rather, prefer, had better
Would rather
Konstrukcji tej używamy mówiąc o preferencjach w konkretnej sytuacji. Po formie „would rather” / „’d rather” stawiamy czasownik w formie podstawowej. Znaczenie konstrukcji – wolałbym.
He’d rather walk than go by bus to work.
Would she rather eat at home than go to the restaurant?
Jeżeli mówimy o tym, co inne osoby powinny zrobić, wówczas po tej konstrukcji… Czytaj całość